Pagerank Nedir ?

PageRank, Google tarafından geliştirilen bir sayfa değerleme sistemidir. Bu sistemde her sayfanın 0 ile 10 arasında bir değeri vardır. Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir.

Google Arama motoru, Stanford’da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1998 yılında kurulduğunda, arama sonuçlarını patentli PageRank™ tekniği üzerine geliştirdiler.

Sayfa Sıralaması (PageRank), sitenin doğal yapısına ve link içeriğine uygun olarak sitenin değerinin bir göstergesidir. Google, bir linki A sayfasından B sayfasına, B sayfası için A sayfasını kullanarak bağlar. Aynı zamanda sayfanın hakkının yenmemesi için bazı içerik analizleri de yapar. Kendisini “önemli” yapan kriterlerde iyi yerlerde olan bir site önem sıralamasında diğer sitelerin üzerine çıkacaktır. Yani bir sitenin Google Arama sonuçları sıralamadaki yeri onun için önemli olan birçok kriterlerin birleşimi sonucunda belirir.

Devamı Var 😉

Önemli, yüksek kalitesi olan siteler, Google’ın her arama yapıldığında hatırladığı, daha yüksek PageRank’a (Sayfa Sıralaması) sahip olurlar. Tabiki, önemli sayfalar eğer aradığınız sorgu ile uyuşmuyorsa size bir şey ifade etmezler. Bu sebeble, Google aramalarınızda hem önemli hemde konu ile ilgili sayfaları bulmak için PageRank’i karmaşık bir metin uyuşma tekniği ile birleştirir. Google aradığınız terim’in kaç defa sayfada görüntülendiğininde ilerisine gidip o sayfanın içeriğini tüm yönleri ile inceleyip (ve o sayfaya link veren sitelerin içeriğini) sizin sorgunuza iyi bir sonuçmu diye karar verir.

Google, aynı zamanda spam amaçlı siteleri Google Ban ile cezalandırıp tüm indexlerini silerken, yeni açılan sitelerinde hızlı bir şekilde arama sonuçlarında yükselmesini engelleyen Google Sandbox sistemlerini de kullanmaktadır. Sandbox’a giren bir site 3-6 ay boyunca ne kadar iyi olursa olsun, Google tarafından denenir ve belirli bir sürenin sonunda arama sonuçlarında daha iyi bir yere getirilir.

Yalnız her pagerank derecesi yüksek olan sitenin arama sonuçlarında birinci görünmesi diye bir kural yoktur. Yukarıda dediğimiz gibi birçok kriter birleşir ve arama sonuçlarındaki yeriniz bu şekilde belirlenir.

Normalde sayfaların pagerank değerleri anlık olarak güncellenir ve bu sonuçlara yansır. Buna karşın bizim görebildiğimiz Google Toolbar pagerank dereceleri ise 3 ayda bir güncellenir ve toolbar’a yansır.

PageRank Teknolojisinin webmasterlar tarafından ilgi görmesi birçok terimi bilgisayar dünyasına kazandırmıştır. Bunlar Çapraz Link Değişimi, Link Borsası gibi. Tabi kötü yanları da vardır. Arama sonuçlarında daha iyi yere gelebilmek için backlink sayılarını arttırmak, bunun içinde gizlenmiş, karşılıksız ya da dengeyi bozacak linklendirme yapmak gibi Black SEO teknikleri doğmuştur.

Alıntı : kodmerkezi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir