Kalbinizi koruyun, içinde sevdikleriniz var

Kampanya kapsamında hekimlerin bilgilendirilmesinin yanı sıra “www.kalbinizikoruyun.org” adlı internet sitesi ile “0800 211 78 78” numaralı bir danışma hattı oluşturuldu.

Tüm dünyada yılda 17 milyon, Türkiye’de ise 200 bin insanın ölümüne neden olan kalp-damar hastalıklarına karşı Sağlık Bakanlığı ile 5 uzmanlık derneğince “Kalbinizi koruyun, içinde sevdikleriniz var” adlı eğitim ve toplumu bilinçlendirme kampanyası başlatıldı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, Türkiye’de ölümlerin yarısını kalp ve damar hastalıklarına bağlı nedenlerin oluşturduğunu vurguladı. Kalp ve damar hastalıklarının dünyada ve Türkiye’de hala bir numaralı ölüm ve iş görmezlik nedeni olduğunu vurgulayan Buzgan şöyle konuştu:
“Tüm dünyada yılda 17 milyon, AB ülkelerinde 2 milyon, Türkiye’de ise 200 bin kişi yaşamını kalp ve damar hastalıklarına bağlı nedenlerden dolayı kaybetmektedir. Nüfusun yaşlanmasıyla birlikte Türkiye’de ölümlerin 2020 yılına doğru 400 bine yükselmesi bekleniyor. Türkiye, özellikle kadınlarda kalp ve damar hastalıklarından ölümlerde Avrupa’da en ön sıralarda yer almaktadır.”

Bakanlık olarak kalp ve damar hastalıklarını önleme ve ölümleri azaltmanın amaçları arasında yer aldığını kaydeden Buzgan, 5 uzmanlık derneği tarafından oluşturulan “Kardiyovasküler Risk Platformu”nun bunun kilometre taşı olacağını söyledi.

Buzgan, bu projeyle birinci basamakta sağlık hizmeti veren hekimlere ulaşarak eğitim verme ve toplumda bu konuda farkındalık yaratmayı amaçladıklarını kaydetti.

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneğinden Doç. Dr. Gülay Güven de kampanya kapsamında hekimlerin bilgilendirilmesinin yanı sıra “www.kalbinizikoruyun.org” adlı internet sitesi ile “0800 211 78 78” numaralı bir danışma hattı oluşturulduğunu anlattı.

Doç. Dr. Güven, kampanyanın geniş halk kitlelerine duyurulması amacıyla da bir reklam filmi hazırlandığını söyledi.

Projeyle birlikte platform tarafından Türkiye’de ilk kez 10 yıllık koroner arter hastalığı, inme ve geçici iskemik atak da dahil tüm kalp-damar hastalığı riski olasılığının hesaplanmasına yarayan “Kardiyovaksüler risk cetveli” hazırlandığını kaydeden Doç. Dr. Güven, bunun Türkiye genelinde 25 bine yakın birinci basamak sağlık hizmeti veren hekimlere gönderildiğini kaydetti.

Bu hekimlerin uydu yayınlarıyla hazırlanan cetvel ve proje hakkında bilgilendirileceğini belirten Doç. Dr. Güven, “Biz sadece birinci basamakta hizmet veren değil, tüm uzmanların bu cetveli kullanmasını istiyoruz. Yüksek riskli hasta grubu hariç, birinci basamak sağlık hizmeti veren bir kuruluşa herhangi bir nedenle başvuran 40 yaş ve üzeri kişilere mutlaka bir cetvel uygulanmalı” dedi.

Konuşmasında kalp-damar hastalıklarında en büyük risk faktörünü oluşturan sigara konusunda da bilgi veren Doç. Dr. Güven, günde bir paketten daha fazla sigara içenlerde, içmeyenlere göre hastalık oranının 2-3 kat arttığını söyledi.

Doç. Dr. Güven, “Sigarayı mutlaka bırakalım, yeterli ve dengeli beslenelim, haftada 4-5 gün 30 dakika egzersiz yapalım ve tansiyon ile kolesterolümüze dikkat edelim” diye konuştu.

SAYILARLA KALP-DAMAR HASTALIKLARI
Türk Kardiyoloji Derneğinden Prof. Dr. Muzaffer Değertekin ise değiştirilebilir risk faktörleri olan sigara, aşırı kilo, hareketsiz yaşam, yüksek tansiyon ve kolesterolün kontrol altına alınmasıyla koroner kalp hastalıkları, inme ve tip 2 diyabetin yüzde 80 oranında önlenebildiğini vurguladı.

Türk Nöroloji Derneğinden Doç. Dr. Göksel Bakaç da inmenin Avrupa’da ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada geldiğine işaret ederek, risk cetvelinde bunun de yer almasının toplum sağlığı açısından çok önemli olduğunu kaydetti.

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneğinden Prof. Dr. İlhan Satman da, Türkiye’de toplam 5 milyonun üzerinde diyabet hastası bulunduğunu ifade etti.

Diyabetli bir kişinin, olmayana göre kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinin 5 kat daha fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Satman, “Her 4 diyabetik hastadan 3’ü koroner arter hastalığı yüzünden yaşamını yitiriyor” dedi.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneğinden Prof. Dr. Mustafa Arıcı da, tüm dünyada bir milyar, ülkemizde ise 15 milyon yüksek tansiyon hastası bulunduğunu, bunlardan sadece yüzde 40’ının bunun farkında olduğunu ve bunların da yüzde 8’inin tansiyonunun kontrol altında bulunduğunu anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir