Google ‘a rakip cuil.com

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’a rakip geldi. Google’den ayrılan mühendislerin yarattığı yeni arama motoru www.cuil.com yayın hayatına başladı.

İrlanda dili ‘Gaelic’çede (Gal dili), bilgi anlamına gelen ‘cuil’, en çok kullanılan arama motoru Googla rakip olma iddasındaki yeni sitenin adı.

Standford’da doktora yapan iki öğrencinin kurduğu Google, 10 yıl içinde piyasa değeri 200 milyar doları aşan bir internet devi haline gelmişti.

Cuil.com’u kuranlar Google’dan ayrılan bir grup mühendis. İddiaları da Google’ın zaaflarını iyi bilmelerinden geliyor.

Cuil.com, Google’dan daha fazla sayıda sayfaya indeksli. Kurucuları, bu sayede kendi motorlarının daha etkin bir arama yapma imkanı verdiğini savunuyor.

Google’a göre 3 kat daha hızlı çalıştığı söylenen cuil.com’un birbaşka farkı da arama sonuçlarını sınıflara ayırması ve varsa görselleriyle birlikte getirmesi.

Ayrıca cuil.com’un açılış sayfasında kullanıcıların özel hayatıyla ilgili bilgilerin saklanmadığı da vurgulanıyor.

Google’ın Altavista’yı tahtından etmesi gibi Cuil de Google’ı tahtından edebilecek mi bilinmez.

Ama Cuil şimdilik yoğun ziyaretçi trafiğine yanıt verecek kapasiteye sahip görünmüyor. Aşırı yüklenmede geçici olarak hizmet verilemediğine dair bir yazıyla karşılaşılabiliyor.

Zaten Google da arama yapma özelliği dışında harita ve e-mail gibi diğer özellikleriyle de yarışta liderliği kolay kaptırmayacağa benziyor.

Kaynak : ntvmsnbc.com

http://www.cuil.com/

arama yaptım benim hoşuma gitti sizde deneyin =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir