GMAIL ‘de Görüntülü Konuşma Devri

Google, elektronik posta servisi Gmail’e sesli ve görüntülü iletişim olanağı ekleyen bir tarayıcı eklentisi yayınladı.

Google tarafından yayınlanan tarayıcı eklentisi (Plug-in) sayesinde çalışır durumda bir mikrofon ve kameraya sahip kullanıcılar Gmail servisi içinde çalışan “Chat” modülünü kullanarak, görüntülü ve sesli görüşme yapabilecekler.

http://gmail.com/videochat adresi üzerinden bilgisayarlara kurulabilen tarayıcı eklentisi (Plug-in) kullanıcılara başka bir yazılım kullanmadan, internet tarayıcıları üzerinden görüntülü ve sesli görüşme imkanı sunuyor.

Video konferans, Microsoft tarafından sunulan Windows Live Messenger ve Yahoo tarafından sunulan Yahoo Messenger hizmetlerinde de bulunuyor ancak, görüntülü ve sesli görüşme servisinden yararlanmak isteyen kullanıcılar yazılımların Windows işletim sistemi üzerinde çalışan sürümlerini kullanmak zorunda. Google’ın tarayıcı eklentisi yüklenerek etkinleştirilen servisi ise Intel işlemciler kullanan Apple bilgisayarlar üzerinde Mac OS X işletim sistemiyle de kullanılabiliyor.

Elektronik posta hizmeti üzerinden görüntülü ve sesli görüşme yapmaya olanak tanıyan servis dünyada bir ilk. Servisi aktif hale getiren eklenti; Google Chrome, Mozilla Firefox 2.0 ve üzeri, Microsoft Internet Explorer 7.0 ve Apple Safari 3.0 tarayıcıları ile uyumlu olarak çalışabiliyor. Kullanıcılar 300×200 piksel ölçülerinde görüntü gönderen servisi kullanırkan saniyede 300 kilobit bağlantı genişliği kullanıyorlar. Servis, eklenti yüklendikten sonra Gmail içerisindeki ‘Sohbet’ penceresinden açılan yeni bir sohbet ekranının altında bulunan “Görüntü ve fazlası” (Video & more) menüsü ile kullanılabiliyor.

Google ayrıca, Google Reader ile sürekli olarak güncellenen web siteleri ve e-günlükleri gerçek zamanlı izleyen kullanıcılara yönelik, RSS (Rich Site Summary / Zengin Site Özeti) dosya formatını otomatik şekilde tercüme eden bir hizmet başlattı. Google Reader kullanıcıları bu şekilde bir e-günlük veya internet sitesinin RSS üzerinden görüntülenen içeriğini anında İngilizce veya 20 ayrı dile tercüme edilmiş şekilde görüntüleyebilecek.

Otomatik tercüme hizmeti henüz Türkçe dilini desteklemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir