Geri Dönüşüm ve Hurdacılık Sektörü

Her gün tonlarca çöp atık oluşturuyoruz. Bu çöplerin büyük bir çoğunluğu da geri dönüştürülebilir atıklar. Elektronik eşyaları üzerinde çöpe atmayınız yazmasına rağmen çöpe atıyoruz. Bunun olmasının nedeni de hem duyarsız olmamız hem de ülkemizin buna yeteri kadar önem vermemesi. Bir elektronik atığı nereye atacağımı bana göstermiyor ki devlet ben bunu gidip oraya atayım. Geri dönüşümde tam anlamıyla bir servet yatıyor. Bunu gerçek anlamda yapan ülkelerde çöplükler çok büyük alanlar oluşturmuyor. Adamlar tekrar kullanılabileni tekrar kullanılmak üzere ayırıyor, doğada yok olanı doğada daha çabuk yok olacağı hale getiriyor, metalleri zaten hiç kaçırmıyorlar. Toprağın değerini bilmediğimiz için herşeyi toprağa atıyoruz.

Ülkemizi bu konuda kurtaranda hurdacılık sektörü diye düşünüyorum. Bu sektörün her zaman gelişeceğini ve yaygınlaşacağını düşünmekteyim. Her türlü hurda için tesisleşmeler yapılmakta. Yavaş yavaşta yasalarla teşvikler verilmekte.

Bu konuda nerden çıktı diye düşünenlere yeni yaptığım bir web sitesinde ne kadar önemli işler yaptıklarını oluştururken aklıma geldi. Hurdacı Ankara olarak yaptığım web sitesinde geri dönüşümün önemini hatırladım.

Bende bu yazıyla sizlere hatırlatmak istedim. Engellere ve olanaksızlıklara rağmen geri dönüşüme her türlü desteği vermeyi unutmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir