Cepten ‘gizli arama’ 1 Ocak’ta bitiyor

Telekomünikasyon Kurulu kararı doğrultusunda 3 GSM operatörü 1 Ocak 2008’den itibaren isteyen abonelerin “gizli numaralardan aranmamasını” sağlayacak.

Cep telefonlarından numara gizlenerek yapılan aramaların önüne geçiliyor. Telekomünikasyon Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda 3 GSM operatörü 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren isteyen abonelere “gizli numaralardan aranmamasını” sağlayacak.

Telekomünikasyon Kurulu 2. Başkanı Galip Zerey, arayan hattın kimliğinin açıklanmasının engellenmesine ilişkin 6 Şubat 2004 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Telekomünikasyon Sektöründe Kişisel Bilgilerin İşlenmesi ve Gizliliğin Korunması Hakkındaki Yönetmelik’te iki hüküm bulunduğunu belirtti.

ENGELLEME ÜCRETSİZ YAPILACAK
“Arayan Hattın Kimliğinin Açıklanmasının Engellenmesi” başlıklı maddede, “işletmeci, aramayı yapan abonesine basit bir yöntemle ve ücretsiz olarak her arama için arayan hattın kimliğinin açıklanmasını engelleme olanağı tanır. İşletmeci söz konusu imkandan abonelerini ücretsiz haberdar etmekle yükümlüdür” hükmünü içerdiğini belirten Zerey, buna göre abonelere numaralarını gizleyerek arama hakkı verildiğini kaydetti.

Zerey, “Arayan Hattın Bağlanmasının Engellenmesi” başlıklı diğer maddede ise “Arayan hattın kimliğinin gizlendiği durumlarda, işletmeci abonenin isteğine bağlı ve ücretsiz olarak gelecek aramaların aboneye ulaşmasını engeller. İşletmeci, söz konusu imkandan abonelerini ücretsiz olarak haberdar etmekle yükümlüdür” ifadesinin yer aldığını, bu sayede numaraların gizlenerek yapıldığı aramalarda abonelere gizli numaralı aramaların kısıtlanması hakkı tanındığını belirtti.

AB DİREKTİFİ’NDE VAR
Her iki hükmün de “Gizlilik ve Elektronik Haberleşme” AB Direktifi’nde yer aldığını ifade eden Zerey, uygulamanın yalnızca sayısal ve uygun işaretleme sistemine sahip santrallerden hizmet alan aboneler için uygulanabileceğini, teknik olarak mümkün olmayan durumlarda bunun Telekomünikasyon Kurumuna bildirilmesi gerektiğini söyledi.

OPERATÖRLERE TANINAN 2 YILLIK SÜRE BİTİYOR
Zerey, bu çerçevede Telekomünikasyon Kurulu’nun 19 Ocak 2006 tarihinde aldığı kararla 3 GSM operatörü ve Türk Telekomünikasyon AŞ’ye bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirmeleri için 2 yıl süre tanındığını, çalışmalar hakkında da Kuruma bilgi verilmesinin istendiğini belirtti. Bu sürenin dolmak üzere olduğunu,

1 Ocak 2008 tarihinden itibaren işletmecilerin gizli numaralardan aranmak istemeyen abonelere bu imkanı sağlamalarının gerektiğini anlatan Zerey, kısa mesaj gönderme, çağrı merkezini arama veya benzeri basit bir yolla talep eden abonelere ücretsiz olarak bu hizmetin sunulacağını kaydetti.

Zerey, abonelerden gelen şikayetler doğrultusunda gidilen bu uygulamada, abonelerin öncelikle gizli numaralardan aranması ya da aranmaması konusunda bir tercih yapması ve bunu operatörüne bildirmesi gerektiğini, 1 Ocak’tan itibaren uygulamaya geçmeyen GSM operatörlerine kanunda öngörüldüğü şekilde gerektiğinde yıllık cirolarının yüzde 3’ü oranında ceza verilebileceğini ifade etti. Zerey, “Uygulamanın başlamasıyla numara gizlenerek taciz, tehdit ve rahatsızlık veren aramalarının önüne geçilecek” dedi.

Zerey, gizli numaralardan aranmama hakkının kullanılmaması halinde de adalete yansıyan konularda hukuki prosedürlerin uygulanacağını, numaralar her ne kadar gizlense de Telekomünikasyon Kurumu’nun gerektiğinde hangi numaradan kimin arandığını detaylarıyla ortaya çıkarabildiğini ifade etti.

TURKCELL’DE ENGELLEME ŞİFRESİ BAŞLADI
Öte yandan, GSM operatörlerinden Turkcell, “Gizli Numaradan Arama Kısıtlama Servisi”ni bir süre önce devreye soktu. Gizli numaradan gelen aramaları kabul etmek istemeyen aboneler, bu tür aramaları ücretsiz olarak engelleyebiliyor. Bu hakkını kullanan abonelere yönelik gizli numaradan aramalarda, “Aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir. Numaranızı görünür yaparak kendisine ulaşabilirsiniz” anonsu yapılıyor.

Turkcell’in gizli numaradan arama kısıtlama servisinde, aboneler, gizli aramaları “yıldız 253 kare” yazarak onay tuşuna bastığında engelleyebiliyor. Servis “kare 253 kare” yazılarak onaylandığında ise devre dışı kalıyor.

Avea ve Vodafone’un da 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren bu servislerini devreye sokmaları bekleniyor. Her iki operatör Telekomünikasyon kurumundan ek süre talebinde bulunmadı. Bu nedenle uygulamaya itiraz hakları bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir