Bu Akşam İnönü Stadında Son Maç Oynanacak

61 yıllık tarihinde unutulmaz anılar barındıran, 2004’te revize edilerek kapasitesi artırılan İnönü Stadı, yeni proje hayata geçtiği takdirde, Beşiktaş-Manisaspor maçıyla tarihe karışmaya hazırlanıyor.

Beşiktaş’ın Vestel Manisaspor ile yapacağı bugünkü lig maçı, siyah-beyazlı takımın BJK İnönü Stadı’nda oynayacağı son karşılaşma olabilir.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören’in daha önce açıkladığı şekilde, yenilenme projesi kapsamında stat yıkılırsa, siyah-beyazlı takım, tarihinde son kez BJK İnönü Stadı’nda taraftarlarının karşısına çıkmış olacak.

 

İNÖNÜ’NÜN TARİHİ
İstanbul’un ilk modern stadyumu olan İnönü Stadı’nın planları Mimar Paolo Vietti-Violi, Mimar Şinasi Şahingiray ve Mimar Fazıl Aysu tarafından hazırlandı. Stadın temeli, 19 Mayıs 1939’da Dolmabahçe Sarayı’nın eski has ahırlarının bulunduğu arazide atılırken, 2. Dünya Savaşı’nın getirdiği sıkıntılar inşaatı engelledi ve bu nedenle 19 Mayıs 1943’te yeniden bir temel atma töreni yapıldı.

İnönü Stadyumu’nun ilk maçı 27 Kasım 1947’de Beşiktaş ile İsveç’in AIK Solna takımı arasında oynanırken, stadyumdaki ilk golü de o zamanlar Beşiktaş’ın futbolcusu olan onursal başkan Süleyman Seba attı. 1952’de adı Mithatpaşa Stadyumu’na çevrilen, 1973’te tekrar ‘İnönü’ adını alan stadı yıllar boyu kullanan Beşiktaş Kulübü, 1998’de 49 yıllığına kiraladığı stadı 2004’te revize ederek kapasitesini artırmıştı.

‘YENİ İNÖNÜ’ İÇİN GERİ SAYIM
Beşiktaş Yönetiminin uzun süredir uğraş verdiği yeni stat projesinin ise Turkcell Süper Lig’de sezonun bitiminden sonra hayata geçirilmesi planlanıyor.

Gerekli izinler alındıktan sonra temeli atılacak 42 bin kapasiteli yeni İnönü Stadı’nın yapımı 18 ay sürecek. 5 bin kişilik kongre salonu, tiyatro salonları ve sergi salonlarının bulunacağı statta bin 250 kişilik loca, 2 bin 750 araçlık otopark da yer alacak.

3 üzerine düşünceler “Bu Akşam İnönü Stadında Son Maç Oynanacak

  1. ferman

    sayın bjk yönetim kurulu stadımız çok güzel ancak en az 70 bin kişilik olmalı bjk’ye bu yakışır.Rakirlerimzin stadları bizim kimden daha büyük bu güzel değil zaten o izin vermeyen şerefsizler kıskanıyorlar tinede siz bu düşümcemi iyi düşünün 70 bin hiç fena değil en büyük BEŞİKTAŞ d. bakırdan sevgilerle

  2. midnight

    Mabeddeki son maçımıza da gittik.Biraz nostalji yaptık tribünlerde 🙂 Yeni stad güzel olacak ama yinede üzülüyor insan bu stadın yıkılmasına.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir