2009 ÖSS sonuçları haftaya açıklanıyor

ÖSS sonuçları gelecek hafta açıklanacak. Sınava katılan 1 milyon 349 bin 78 adaydan 628 bini ön lisans ve lisans programlarına yerleşmeye hak kazanacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 14 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçlarının gelecek hafta içinde açıklanacağını bildirdi. (AA
Yazım Tarihi 07 Temmuz. 2009 Salı)

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, adayların puanlarını hesaplama işlemlerinin sürdüğünü ifade etti.

Çalışmaların tamamlanması halinde sınav sonuçlarının erken açıklanabileceğini söyleyen Yarımağan, ”Ancak sınav sonuçlarının açıklanması cumartesi gününden önce mümkün değil. Şu anda bir tarih veremiyorum. Önümüzdeki hafta kesin açıklanır” dedi.

ÖSS sonuçlarıyla birlikte, 21 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları da açıklanacak. Sonuçlar ÖSYM’nin http://osym.gov.tr internet sitesinden duyurulacak.

722 BİN ADAY AÇIKTA KALACAK
Bu arada, 2009-2010 akademik yılında devlet üniversitelerinin ön lisans ve lisans kontenjanları toplam 534 bin, vakıf üniversitelerinin kontenjanları da 84 bin olarak açıklanmıştı.

2009-ÖSS’ye 1 milyon 349 bin 782 aday katılmıştı. Bu adayların 32 bin 45’i YDS’ye de girmişti. ÖSS’ye başvuran aday sayısı ve kontenjanlar göz önüne alındığında, adayların yaklaşık 628 bini devlet ve vakıf üniversitelerinin ön lisans ve lisans programlarına yerleşmeye hak kazanırken, 722 bin civarında aday açıkta kalacak.

Açıkta kalmak istemeyen adaylar, Açıköğretim Fakültesi programlarını tercih edebiliyor.

Açıköğretim programlarında, belli bazı programlar dışında kontenjan sınırlaması bulunmuyor.

Açıköğretim programlarına yerleşebilmek için genellikle 145 baraj puanını aşmak yeterli kabul ediliyor.

Kaynak : ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir